Spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją

W poniedziałek 3 października o godz. 17:00 w Teatrze będziemy gościć profesora Stanisław Sławomir Nicieja polskiego historyka i historyka sztuki XIX i XX wieku, profesora nauk humanistycznych, byłego rektora Uniwersytetu Opolskiego, senatora V kadencji. Profesor będzie prezentował w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa XVIII tom „Kresowej Atlantydy”. Profesor Stanisław Sławomir Nicieja jest wybitnym znawcą i piewcą Kresów Wschodnich, każde spotkanie z profesorem to wielka intelektualna uczta. Jest uwielbiany nie tylko przez Kresowiaków rozsianych po wszystkich województwach naszego kraju oraz na świecie, o czym świadczy nie tylko frekwencja na spotkaniach i udział w dyskusjach, ale i zakup książek, co jest bardzo ważne ze względu na samofinansowanie się wydawanych pozycji książkowych. Ma na swoim koncie setki artykułów, publikacji, audycji radiowych i telewizyjnych. Serca kresowian i nie tylko skradł XVIII-tomową „Kresową Atlantydą”, w której opisuje historię kresowych miast, miasteczek, wiosek oraz ich mieszkańców. Miesięcznik „Kraków” i Biblioteka Kraków po raz drugi organizowały konkurs „Portrety”. To wspólna zabawa widzów, czytelników i smakoszy kultury, w której chodzi o to, aby wyłowić i nagrodzić najlepsze dzieła biograficzne roku 2020, powiązane z Polską i z Polakami.. Jest to nagroda czytelników dla prof. Stanisława Niciei – za „Wilno”, XV tom „Kresowej Atlantydy”
Dzięki „Kresowej Atlantydzie” poznajemy życiorysy znanych artystów. Każdy tom zawiera ogromną liczbę detali, ciekawych historii, anegdot. Pan profesor cały czas pisze o korzeniach, że jeżeli pisze o kimś, to pisze o ich rodzicach, o dziadkach. Czasami o pradziadkach. Tłumacząc wszystkie powinowactwa.
Tom XVIII jest najobszerniejszy i trochę dziwny, bo są opisane miasteczka, które czasem nic nikomu nie mówią min. Mizocz, Zdołbunów, Sarny, Włodzimierz Wołyński, Uściług, Mizocz, Zdołbunów, Ostróg, Berdyczów. Ten tom jest najobszerniejszy zawierający materiały zadziwiające, opisujący płodne ziemie w artystów. Stąd pokazuje historie rodziców Jonasza Kofty, Teresy Tutinas, historię Ryszarda Poznakowskiego. Tutaj pisze o Nietykszach.
Serdecznie zapraszamy.

Podobne