Odkąd poza granicami Rzeczypospolitej znalazły się tysiące kresowych miast, miasteczek i wsi z powszechnej świadomości Polaków zniknęły ich nazwy, burzliwe dzieje, fascynujące postacie z nimi związane, wspaniałe zabytki… Tak stało się też z wznoszonymi przez kilka stuleci świątyniami, w których wielbiono słynące cudami wizerunki Chrystusa i Najświętszej Marii Panny. Współczesnym Polakom z Kresami kojarzy się niemal wyłącznie obraz Matki Bożej Ostrobramskiej z Wilna. A przecież było ich znacznie więcej… Ot chociażby wizerunek Chrystusa z Tarnorudy nad Zbruczem, który z racji wielokrotnych przenosin zyskał przydomek Jezusa Tułacza.
Wraz z autorem podążymy do wybranych miejsc kultu religijnego dawnej Archidiecezji Lwowskiej. Przed wizerunek Matki Dobrej Drogi czczonej w Kochawinie koło Stryja; do Milatyna, gdzie słynął cudami obraz Jezusa Konającego; do Sokala, w którym odbyła się pierwsza koronacja wizerunku Matki Boskiej w archidiecezji lwowskiej i Jazłowca, gdzie marmurowy posąg Matki Bożej koronowano w lipcu 1939 roku; do klasztoru Dominikanów w Podkamieniu, w którym przed wizerunkiem Matki Bożej Śnieżnej klękali polscy królowie i świątyni Dominikanów w Czortkowie przed obraz Matki Bożej Różańcowej; a także przed oblicza Matki Bożej Łaskawej z katedry lwowskiej oraz kościoła ormiańskiego w Stanisławowie. Prezentacja ilustrowana będzie oryginalną ikonografią i dewocjonaliami z epoki ze zbiorów autora. Zapraszamy i prosimy o upowszechnienie informacji!
Uwaga: Podczas spotkania można będzie nabyć kolekcjonerski folder z kopertami i znaczkami z serii „Madonny Kresowe” wydanymi przez Pocztę Polską.
16 października 2018, wtorek, godz. 18.00
Głogów, ul. Jedności Robotniczej 15
Miejska Biblioteka Publiczna im. Galla Anonima
www.archiwum.gek.org.pl
www.mbp.glogow.pl
www.facebook.com/SwiatKresow