Opublikowano

Kresowe Marzenia II RP

W dniu 6 wrzesień 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Galla Anonima w Głogowie odbyło się spotkanie autorskie Agnieszki Rybak i Anny Smółki którego tematem były: „KRESOWE MARZENIA II RP” zawarte w książce pt. WIEŻA EIFFLA NAD PINĄ.

Miało być tak jak na Zachodzie, tylko jeszcze piękniej. W Wilnie ruszyła radiostacja – podniecony dyrektor Hulewicz spoglądał na chmury i rozstawiał na Wilią mikrofony do eksperymentalnego słuchowiska w plenerze. W Pieńsku zalśnił stalą port marynarki wojennej, a dowódca kazał budować nowoczesne bezzałogowce. W fabryce sklejki braci Konopackich pod Grodnem powstały najlepsze samoloty. W Janowej Dolinie na Wołyniu wśród ukraińskich wsi wyrosła przy kopalni bazaltu wzorcowa osada robotnicza. Doktor Parymończyk w Zaleszczykach leczył tak dobrze, że zapyziała miejscowość zamieniła się z polską Riwierę. Autorki zamiast opowieści o dworkach kreślą obraz Kresów nowoczesnych i sprawdzają, co dziś z tej nowoczesności zostało.
O kresach bez zadęcia i historycznych pretensji, za to z czułością, poczuciem humoru i zachwytem. Królik zmienia się w fabrykę sklejki, okręty polskiej marynarki walczą z bolszewikami na Polesiu, odbiornik radiowy wyprodukowany przez trzech Żydów z Wilna podbija świat. Baśń o Polsce, w której wszystko jest możliwe. Opowieść o kraju, którego nie ma, a nam wolno wierzyć, że kiedyś istniał. DARIUSZ ROSIAK.
AGNIESZKA RYBAK – dziennikarka, absolwentka Wydziału Polonistyki UW. Pracowała m.in. w „ Newsweeku”, „ Polityce”, „Rzeczypospolitej”. Autorka kilku wywiadów rzek m.in. z Ludwikiem Dornem i Pawłem Dangelem.
ANNA SMÓŁKA – absolwentka Wydziału Historii UW, autorka książki Między wolnością a pokojem. Zarys historii Ruchu „Wolność i Pokój”. Pracowała dla wielu instytucji kultury, w latach 2012 – 2016 była również doradczynią prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania