Opublikowano

„REPATRIACJA LUDNOŚCI POLSKIEJ Z ROSJI SOWIECKIEJ W LATACH 1921 – 1924” – dr hab. Dorota Sula spotkanie on-line

Zapraszamy na kolejne spotkanie on-line już 28 kwietnia.
Naszym gościem będzie dr hab. Dorota Sula – historyk.
Jej zainteresowania badawcze koncentrują się głównie na systemach totalitarnych i obozie koncentracyjnym Gross-Rosen oraz problematyce przesiedleń i repatriacji w XX wieku, ludności polskiej w Rosji i ZSRR . Autorka książek i kilkudziesięciu artykułów. Jedna z ważniejszych publikacji „Powrót ludności polskiej z byłego Imperium Rosyjskiego w latach 1918-1937” poświęcona jest akcji reemigracyjno-repatriacyjnej ludności polskiej, która w wyniku różnych wydarzeń i splotów okoliczności znalazła się na terenie byłego Imperium Rosyjskiego. Odzyskanie przez Polskę niepodległości sprawiło , że setki tysięcy Polaków chciało powrócić do kraju. Ta droga nie była łatwa, a powrót rozłożony był w czasie i uwarunkowany zmieniającą się sytuacją polityczną.
Drugim momentem zwrotnym był kończący wojnę polsko-bolszewicką traktat pokojowy zawarty 18 marca 1921 r. między Polską, Rosją i Ukrainą. W tym roku minęło 100 lat od jego podpisania, to dobry moment by przypomnieć losy ponad miliona osób: Polaków, Białorusinów, Rusinów, Żydów którym udało się w latach 1921-1924 powrócić do kraju. Wśród nich byli uchodźcy, jeńcy cywilni i wojenni, emigranci i dzieci. Wielu z nich musiało pokonać tysiące kilometrów w ciężkich warunkach, a ich podróż trwała kilka miesięcy. Jechali z Samarkandy, Samary, Irkucka, Krasnojarska, Kazania, Moskwy, Smoleńska, Charkowa i wielu innych miejsc rozrzuconych po bezkresach Rosji.
Opublikowano

„Majówka z książką”

Mamy dla Was książki na długi weekend!
MAJÓWKA Z KSIĄŻKĄ WYDAWNICTWA PRÓSZYŃSKI I S-KA OD STOWARZYSZENIA GŁOGOWSKA EDUKACJA KRESOWA
Prószyński i S-ka
Oto uczestnicy spotkań autorskich GEK, którzy otrzymują podarunki książkowe prezentowane na zdjęciach:
1. Joanna Konkel
2. Regina Zawadzka
3. Maria Kruszelnicka-Hłubowska
4. Lidia Nowak
5. Bożena Bogucka
6. Jacek Kosek
7. Jan Kowalski
8. Grodziec Mały Klub Sportowy
Na Messengerze proszę podać kontakt celem uzgodnienia sposobu dostarczenia książek. Serdecznie pozdrawiamy.
Opublikowano

Kazimierz Górski – legendarny trener piłki nożnej.

 

W nawiązaniu do spotkania zorganizowanego z autorem książki o Kazimierzu Górskim -Mirosławem Wlekłym, propozycja zapoznania się ze szczegółami z życia trenera „legendy piłki nożnej”.

Informacje dostępne pod adresem:

https://facet.onet.pl/kazimierz-gorski-i-historia-jego-przyjazni-z-agentem/klnttpz