„SAGI RODU WILEŃSKIEGO” spotkanie on-line z Wiolettą Sawicką

19 MAJA, W ŚRODĘ, O GODZ. 20:00, ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE AUTORSKIE ONLINE

Spotkanie poprowadzi Wojciech Janisio, polonista, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie

Przewidujemy upominki książkowe dla Słuchaczy!

Nasz gość: Wioletta Sawicka urodziła się i mieszka na Warmii. Z wykształcenia jest pedagogiem, ale zawodowo realizuje się jako dziennikarka. Jej specjalnością są reportaże.

Wyciszenia od zgiełku życia szuka w warmińskich lasach i w Bieszczadach, które niezmiennie ją fascynują. Na polskim rynku wydawniczym ukazało się już jej osiem powieści.

WIEK MIŁOŚCI. WIEK NIENAWIŚCI, to nowa saga opisująca dramatyczne losy polskiej rodziny ziemiańskiej z wileńskich Kresów. Historia rozpoczyna się w roku 1913, w wielkim majątku, sprawnie zarządzanym przez hrabiego Aleksandra Ostojańskiego. Jego najmłodsza córka, Aleksandra, jest oczkiem w głowie ojca. Piękna dziewczyna, gorąca patriotką i pewna siebie młoda dama, zakochuje się bez pamięci w ubogim nauczycielu z sąsiedztwa. Rodzice za wszelką cenę starają się nie dopuścić do mezaliansu, ale kiedy w ostojańskim pałacu dochodzi do tragicznych wydarzeń, życie hrabianki zupełnie się zmienia. W kolejnym tomie Oleńka ukrywa się pod nazwiskiem Franki Wyrobek i dla ratowania dzieci wychodzi za mąż za prostego kowala. Pomimo trudów codzienności, kobieta wciąż wspomina utraconą miłość.

Tymczasem wielka wojna rzuca bohaterów aż za Wołyń, gdzie do głosu dochodzą ukraińscy nacjonaliści. Pierwowzorem postaci Oleńki jest prababcia autorki Wioletty Sawickiej – Jadwiga Franciszka Kochanowska. Jej rodzina miała na Kresach duży majątek oraz stadninę koni. Losy prababci i jej potomkiń, stały się inspiracją do napisania tej sagi, gdzie prawdziwe wydarzenia mieszają się z fikcyjnymi.

MARIA. DZIEWCZYNA Z KWIATEM WE WŁOSACH. Dramatyczne dzieje polskiej rodziny ziemiańskiej z wileńskich Kresów. To opowieści o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną rzeczywistością. Konigsberg, rok 1933, początki Trzeciej Rzeszy. Naziści pod przywództwem Hitlera dochodzą do władzy. Córka Oleńki, Marysia, ma dziewiętnaście lat i nową tożsamość. Z polskiego życia nie pamięta nic. Po śmierci swej ukochanej Joachim zabrał czteroletnią córeczkę do Prus i wychował w niemieckim duchu. Dziewczynka dorasta jako Marie von Lauen. Nieświadoma przeszłości przyjmuje oświadczyny oficera SS Klausa von Hoffenberga. Ta decyzja zaważy na życiu kolejnych pokoleń. Czy Marie dowie się, kim jest, i czy miłość pozwoli jej przetrwać okrutny czas wojny?

 

Podobne