Spotkanie on-line „SZKOLNA ODYSEJA LWOWSKA” oraz „LWOWSKA ODYSEIA” z Magdaleną Kawką

Spotkanie w imieniu organizatorów poprowadzi:  IZABELA SZYMAŃKA z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida -Centrum Wiedzy w Bolesławcu

Porozmawiamy o młodzieży, która wchodziła w dorosłość we Lwowie tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. O tym, jak spędzali wolny czas, jakiej muzyki słuchali, co tańczyli, o czym marzyli. O fajfach, czyli modnych wówczas prywatkach, o randkowaniu, a także o tym, jak im się żyło w wielokulturowym, nowoczesnym mieście za jakie uchodził wówczas Lwów.

Chciałabym przybliżyć uczniom ówczesną szkołę, jej organizację, przedmioty, jakich wówczas uczono i zwyczaje, które dziś pewnie wydadzą się im zabawne i niezrozumiałe. Na przykład ten, że w specjalnie do tego celu założonym zeszycie przechowywanej w sekretariacie uczennice i uczniowie podawali nazwisko swojej oficjalnej sympatii i dzięki temu można było bez obaw się odprowadzać albo chodzić pod rękę po parku. Narzeczonych zmieniało się dość często, więc zeszyt z każdym rokiem robił się coraz grubszy.

Bohaterowie „Lwowskiej sagi” spędzają swoje ostatnie bezpieczne lato tuż po maturze. Po wakacjach wszystko się zmieni, a oni będą musieli przejść przyspieszony kurs dorastania.

 

 

W dniu 09 Czerwca 2021 r., środa, o godz. 20.00 odbędzie się również II część „LWOWSKIEJ ODYSEI” spotkania autorskiego z Magdaleną Kawką.

Spotkanie poprowadzi IZABELA SZYMAŃSKA.
Dla słuchaczy przewidziane upominki książkowe. Do zobaczenia!
Magdalena Kawka – z wykształcenia socjolog, z zamiłowania pisarz, z upodobania wolny strzelec. Szczęśliwa, że z tych klocków dało się zbudować spójną przestrzeń.
Współpracowała z magazynami zajmującymi się problematyką wychowania. Jest autorką poradnika dla rodziców “Przygody Kosmatka kilkulatka” i powieści “Sztuka latania”, “Alicja w krainie konieczności”, “Wyspa z mgły i kamienia”, “W zakątku cmentarza, czyli koniec wieczności” oraz “Rzeka zimna”, za którą dostała nagrodę na FLK w Siedlcach w 2012 r. Wspólnie z Robertem Ziółkowskim napisała książkę “Tuż za rogiem”.
„We Lwowie urodzili się moi dziadkowie. Po wojnie przyjechali na Ziemie Odzyskane, ale do końca życia nosili w sercu temat katulających się tramwajów, śpiewanie zaciągających handełesów i burzliwej młodości, spędzonej w tym najpiękniejszym z miast”.
Książka, będąca pierwszą częścią trylogii nazwanej “Lwowską odyseją”, została podzielona na dwie części. Pierwsza, to opis życia ludzi mieszkających w przedwojennym Lwowie i okolicznych dworkach. W tym pięknym mieście będącym “etnicznym tyglem”, w którym w zgodzie żyją Polscy, Ukraińcy, Żydzi i inne narodowości, mieszkają dziewczęta przygotowujące się do matury i startu w dorosłe życie. Mimo że już dość głośno mówi się o wojnie i o tym że nacjonaliści ukraińscy coraz mocniej organizują się przeciw Polakom, dziewczęta wciąż cieszą się swoją młodością, uczą się, kochają i marzą o wspaniałej przyszłości.
Niestety wakacje po maturze kończą się wybuchem wojny, która zmienia ich całe życie. Niefrasobliwe nastolatki muszą gwałtownie dorosnąć i zmierzyć się nie tylko z okrucieństwem najeźdźców, ale także z ciężką pracą, głodem, śmiercią lub zaginięciem bliskich oraz tym, że niektórzy przyjaciele nagle okazują się kimś zupełnie innym niż wydawali się być w czasach pokoju.
Druga część Lwowskiej Odysei, to kontynuacja losów bogatej rodziny Linderów oraz ich przyjaciół. Wojna trwa, ojciec rodziny, Gustaw został aresztowany i wywieziony na Syberię. Żyje tam w nieludzkich warunkach, pracując ponad siły w 60ciostopniowym mrozie. We Lwowie natomiast, pozostała część rodziny stara się sobie radzić. Najpierw Lwów jest okupowany przez okrutnych Rosjan, zachowujących się jak niecywilizowana dzicz.
Gdy Rosjan wypierają czyści i eleganccy Niemcy, wydaje się że najgorsze jest już za Lwowianami. Okazuje się, że jest jeszcze gorzej, zbrodnie są okrutniejsze a głód coraz większy. W tej części autorka pokazuje, jak bardzo potrafią zmienić się ludzie w ekstremalnych warunkach, na jaw wychodzi szlachetność i siła charakteru lub słabość czy wręcz podłość.
 

 

Podobne