Tomasz Grzywaczewski – spotkanie autorskie

Zapraszamy na spotkanie  autorskie  z TOMASZEM GRZYWACZEWSKIM w dniu 25 listopad 2021 r. (czwartek ) godz. 20:00. Spotkanie odbędzie się  w formule  online  na naszym FB.

https://www.facebook.com/glogowskaedukacjakresowa

Spotkanie poprowadzi: KAROL SZCZEPANIAK .

Dla  uczestników spotkania przewidziane upominki książkowe.

Tomasz Grzywaczewski jest autorem książek reportażowych „Granice marzeń: o państwach nieuznawanych” wydanej w 2018 roku; „Przez dziki Wschód: 8000 km śladami słynnej ucieczki z gułagu” wydanej w 2012 roku i „Życie i śmierć, na Drodze Umarłych” wydanej w 2015 roku. Jest znanym polskim dziennikarzem, pisarzem, podróżnikiem, a także autorem scenariuszy filmowych.

Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej. Tu nie ma prostych historii i prostych odpowiedzi na trudne pytania. Tu zawsze żyje się niepewnie, coś każe siedzieć na walizkach i spać z otwartymi oczami. To miejsce dobre dla przemytników,  uciekinierów i starców. Chociaż tej granicy od dawna już nie ma,  życie nadal toczy się przygranicznym rytmem. Granica ciągle tkwi w głowach i we wspomnieniach – zarówno tych, którzy nie dali się wypędzić, jak i tych, których dawno wypędzono. Wymazana granica Tomasza Grzywaczewskiego to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP – od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie – nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji „Wisła”, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy. Opowieść o tym, jak dziś żyje się przy nieistniejącej granicy, snują także nieliczni dobrowolni strażnicy pamięci oraz młodzi, którzy pragną żyć jak w XXI wieku przystało, ale którym brzemię pogranicza na to nie pozwala.

Podobne