Głogowianie pomagają Rodakom na wschodzie


1200 wolontariuszy wyruszy na Ukrainę, by porządkować stare i zapomniane polskie cmentarze. Druhowie z OSP w Serbach dostarczyli dary Rodakom na wschodzie. 

W Sycowie woj. dolnośląskie odbył się XV Jubileuszowy Ogólnopolski Koncert Charytatywny dla Rodaków na Wschodzie. Jak co roku zainaugurowana została również akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Głogowska Edukacja Kresowa, Jerzy Akielaszek, Kazimierz Borecki, Jan Stelmaszczyk, Piotr Paliszkiewicz i  druhowie z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Serbach na czele z dowódcą jednostki Andrzejem Czyczykiem, którzy zawieźli dary rodakom na kresach.

Koncert Charytatywny jest niezwykle szczytną ideą, gdyż dochód ze zbiórki prowadzonej w trakcie występów artystycznych, zostanie przekazany potrzebującym Polakom z Kresów – mówi Kazimierz Borecki.

Na scenie podczas XV Jubileuszowego Ogólnopolskiego Koncertu Charytatywnego dla Rodaków na Wschodzie zaprezentowali się: Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze” Białe Skrzydła (Mołodoczno, Białoruś), Aksamitki (Bar, Ukraina) oraz Rezonans (Ukraina)

Zainaugurowano również IX edycję akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” – mówi Kazimierz Borecki. – Już w lipcu ponad 1200 wolontariuszy wyruszy na Ukrainę, by porządkować stare i zapomniane polskie cmentarze.

Stowarzyszenie GEK wraz ze strażakami OSP i uczniami szkół ponadpodstawowych ma w planie dołączyć się w bieżącym roku po raz pierwszy do akcji prowadzonej przez TVP Nasz Wschód.  Od 2010 roku w ramach akcji wolontariuszom udało się uratować już ponad 100 000 mogił swoich przodków.

Zdjęcie: Stowarzyszenie GEK

Podobne