KUCHNIA KRESOWA

KUCHNIA KRESOWA

Andrzej Fiedoruk – Socjolog i historyk. Urodził się i wychował w Białymstoku. Debiutował książką Kuchnia podlaska w recepturach i rozhoworach opisana.  Jeden z recenzentów określił go mianem kucharza-publicysty.  W dorobku posiada kilkadziesiąt wydanych książek, w tak znanych wydawnictwach jak Muza – seria „Swojskie jadło”, czy Zysk i s-ka, gdzie ukazały się tytuły poświęcone kuchni kresowej, a także kuchniom naszych wschodnich sąsiadów (Białoruś, Ukraina, Litwa).  Publikuje również na łamach „Polityki” i „Gazety Wyborczej”. W cyklu gawęd Kipi kasza kipi groch na antenie Radia Białystok prezentował historię jedzenia i pokarmów na świecie.  Mieszając w kulinarnym tyglu również uprawiał eseistykę: Pokarmy i obyczaje żywieniowe a zmiana społeczna. Pomiędzy przyczyną a skutkiem, Pożywienie Kurpi. Od łowców –zbieraczy, do krainy fast – fordów czy rola mediów lokalnych w rozwoju rynku produktów regionalnych. W 2006 roku ukazała się pierwsza próba prozatorska Niedouka Białostockie smaki. W roku 2012 w uznaniu wybitnych zasług w dziedzinie kulinarnej, tablica z jego nazwiskiem umieszczona została w Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej w Ostrzeszowie.

 Autor kilkudziesięciu książek, m.in. Kuchni podlaskiej (2006), Kuchni kresowej (2008), Kuchni lwowskiej (2010), Kresowego tygla kulinarnego. Kuchni białoruskiej (2010) i Prywatnych smaków PRL-u (2011). 

 Kuchnia kresowa. Ileż to opowieści, mitów i legend zabarwionych nutką nostalgii za rajem, a może młodością utraconą. W licznych rozprawach problem Kresów rozważa się na kilku płaszczyznach: historycznej, społeczno-gospodarczej czy też, jako swoistą przestrzeń symboliczną. Sądzę, że to ostatnie określenie będzie najbardziej interesujące przy ocenie naszego narodowego stosunku do kresowych specjałów. Zapewne ogromny wpływ miała opinia, którą ukształtowała kultura i sztuka, szczególnie z okresu zaborów, tworzona ku pokrzepieniu serc. Zapewne i opowieści babć i dziadków zrobiły swoje. Zarówno Kresy, jak i ich kuchnię traktujemy, jako miłość utraconą, a ta zapada najgłębiej w zakamarki naszej duszy. Powstaje swego rodzaju mit, ten zaś rządzi się swoimi prawami, przekształcając nasz indywidualny odbiór. Książka ta jest zbiorem kulinarnych anegdot i przepisów na najpopularniejsze dania kuchni kresowej: cepeliny, bliny, kulebiaki, kołduny, barszcze, kiełbasy, bigosy, a także ciasta, lody oraz wyśmienite domowe nalewki i orzeźwiające kwasy bezalkoholowe. Różnorodność i bogactwo smaków zadowolą każdego miłośnika i znawcę domowych, tradycyjnych potraw.

Książka „W białostockich karczmach, zajazdach i restauracjach” jest drugą pozycją z cyklu „Podlaskie Kulinaria”. W pierwszej, zatytułowanej „Historia podlaskich smaków”, Andrzej Fiedoruk przedstawił nie tylko historię regionalnych smakołyków, ale także kuchnie mniejszości narodowych, etnicznych, które na trwałe wpisały się w podlaski kobierzec kulinarny. Tak o tej książce pisał Robert Makłowicz „Czytając  Fiedoruka rozumiemy doskonale, nie wszystkim przecież objawioną prawdę, że gotowanie to nie tylko zbiór pewnych czynności, mających na celu przygotowanie żywności, lecz przede wszystkim element kultury, wręcz jej emanacja.”

Podobne