Historyczny spacer – Zabytki Sandomierza

Zabytki Sandomierza

Sandomierz jest niezwykle urokliwym miasteczkiem, którego uliczki zachwycają wielu turystów. Jakie atrakcje czekają na zwiedzających i gdzie warto pójść?

  • Zamek Kazimierzowski to punkt dla tych, którzy uwielbiają ciekawostki historyczne. To miejsce było niegdyś zamieszkałe przez królów i książęta.
  • W samym centrum rynku znajduje się efektowny Ratusz. Budowla została zachowana w stylu renesansowym i często mówi się o niej jako o jednej z najpiękniejszych w Polsce. Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum Okręgowe.
  • W Sandomierzu zachowała się również brama miejska, na której szczycie znajduje się taras widokowy. Mowa Bramie Opatowskiej
  • Kolejnym ważnym punktem jest Dom Długosza, to gotycka budowla, w której obecnie znajduje się Muzeum.

Sandomierz jest niewielką mieściną nad Wisłą, położoną w województwie świętokrzyskim. Sandomierz jest potocznie nazywany „małym” lub „polskim” Rzymem ze względu na swoje położenie. Miasto, podobnie jak Rzym, jest otoczone siedmioma wzgórzami.

Warto wiedzieć, że Sandomierz może się pochwalić historyczną zabudową, dzięki której został uznany w 2017 roku za pomnik historii. Przez miasto przechodzi wiele szlaków turystycznych, w tym szlak świętego Jakuba.

Zachowało się tutaj wiele zabytków, które przybliżą nam historię Polski oraz jej dawną architekturę. Zaledwie 15 kilometrów od Sandomierza znajduje się Tarnobrzeg, który również warto uwzględnić w planach, gdzie to w granicach tego miasta znajduje się Zamek Dzików o którym w następnym wpisie ……….

 

 

Podobne