Wrażenia z wyjazdu do Jampola

Po niemal dwudziestoczterogodzinnej podróży, w dniu 13 kwietnia 2018 r,  grupa strażaków z OSP Serby i OSP Kamieniec w składzie Leszek Chojnacki, Remigiusz Szczypta, Witold Stefanowicz, Andrzej Czyczyk, Ireneusz Czyczyk, Tomasz Czyczyk, Joanna Przytulska. burmistrz Sycowa Sławomir Kapica i radny Sycowa Mieczysław Troska dotarła do ukraińskiego Jampola, miasta położonego na lewym brzegu Dniestru, tuż przy granicy z Mołdawią.

Już od pierwszych chwil zostaliśmy otoczeni przyjaźnią i gościnnością mieszkańców na czele z merem miasta Anatoli Jurczenko i proboszczem ks. Władysławem Chałupiak, jednak celem podróży była praca na miejscowym cmentarzu, a konkretnie tej jego części, na której znajdują się polskie groby.

Upływający czas, przyroda i wandale spowodowały, że miejsce to, mimo że bardzo malownicze, wymaga bardzo wiele pracy aby przywrócić mu choćby ułamek świetności.

Przez kilka dni pobytu udało się usunąć zarośla z części cmentarza, odsłonić kilkanaście nagrobków, spalić stare pozostałości roślin. Poszerzyliśmy ścieżkę wiodącą do miejsca spoczynku kompozytora Konstantego Sarneckiego oraz wykonaliśmy oprysk chemiczny na znacznej części cmentarza.

Ponadto na ręce proboszcza miejscowej parafii oraz szefowej domu dziecka przekazaliśmy dary od ludzi dobrej woli z okolic Głogowa oraz zapaliliśmy znicze na polskich grobach w Przewody – święto zmarłych obchodzone na Ukrainie tydzień po Wielkanocy.

W czasie pobytu w Jampolu spotkaliśmy się z kolegami po fachu czyli miejscowymi strażakami, zostaliśmy zaproszeni przez stowarzyszenie kozaków oraz ugoszczeni przez młodzież.

Cały wyjazd był bardzo intensywny, bogaty w spotkania i rozmowy, szczególnie należy podkreślić gościnność i serdeczność gospodarzy, którzy na każdym kroku okazywali nam swoją sympatię.

Opracowała Joanna Przytulska

 

Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Głogowska Edukacja Kresowa” i Fundację „Studio Wschód”.

TVP Polonia w dniu 02 maja 2018 r wyemitowała relacje z w wyjazdu.

[Not a valid template]

Podobne