Lwów na widelcu

Marcin Hałaś – poeta, krytyk literacki i dziennikarz. Urodził się w 1968 roku Bytomiu. Jego rodzice urodzili się we Lwowie, który opuścili w 1945 roku w ramach akcji ekspatriacyjnej (wysiedleńczej).

Jest autorem wielu tomów wierszy, zbiorów felietonów oraz książek dla dzieci.

Szczególną uwagę poświęca dwóm rodzinnym miastom: Bytomiowi oraz Lwowowi. Na temat Lwowa i wschodnich Ziem Utraconych napisał kilkaset tekstów prasowych, jest również autorem książki publicystycznej „Oddajcie nam Lwów” (2012) oraz zbioru wierszy „Lwowskie adresy” (2011). Stale współpracuje z Lwowską Falą – audycją emitowaną na antenie Radia Katowice. Z kolei na łamach miesięcznika „Polska Niepodległa” prowadzi stały dodatek zatytułowany „Polskie Kresy”.

 

„Lwów na widelcu” to opowieść o restauracjach i kawiarniach współczesnego Lwowa. Autor opowie, gdzie we Lwowie można dziś dobrze zjeść (i wypić), a jakie lokale można wręcz traktować jako swoiste „małe muzea”. W tym wszystkim autor będzie się starał odnaleźć ślady polskości Lwowa i polskiej tradycji – nie tylko kulinarnej. Nie zabraknie więc odniesień do historii oraz do obecnej sytuacji we Lwowie.

Podobne